Останніми днями українську шахову спільноту сколихнула новина про те, що відтепер 20-річний українець Кирило Шевченко буде виступати у складі румунської команди. Про це повідомила федерація шахів Румунії:
«З радістю й гордістю повідомляємо, що один із наймолодших талантів світу, гросмейстер Кирило Шевченко обрав грати за Румунію. Ласкаво просимо до нашої команди», – йдеться у повідомленні федерації.
Шевченко здобув титул гросмейстера у 2017 році, тоді йому було 14. Є переможцем командного ЧЄ-2021 у складі України. Наразі посідає 80-те місце у світовому рейтингу FIDE. Серед українців був п’ятим номером, серед румунів – третій.
Думки та коментарі відомих шахістів та діячів розділились від слів розуміння та звинувачення у всьому Федерації Шахів України, до повного засудження такого вчинку. Ось деякі з публічних коментарів відомих членів шахової спільноти України.
Михайло Голубєв — український шахіст, гросмейстер (1996), чемпіон України з шахів (1996)
«Багаторічна організаційна імпотентність керівництва Федерації шахів України дає свої вражаючі результати. У негативному значенні.
Перехід найсильнішого нашого шахіста його покоління, молодого гросмейстера Кирила Шевченка під кольори Румунії завдає чергового важкого удару по українській збірній (не говорячи навіть про перспективи України в індивідуальних змаганнях найближчі років двадцять і довше).
…
З причин розбіжностей із керівництвом федерації та неповаги з її боку давно не грають за нашу команду гросмейстери Ельянов, Пономарьов, Криворучко, Арєщенко.
…
Констатуємо очевидне. Діяльність, а точніше – бездіяльність ФШУ під керівництвом Капустіна та Гнипа остаточно вивела Україну з фаворитів змагань у світових чоловічих шахах. Ми викинуті з найсильніших шахових країн, якими на даний період є США, РФ, Індія та Китай.»
Коваленко Ігор, ТОП 1 гравець федерації шахів Київа станом на січень 2023 року
“Тези солдата ЗСУ☝️, Коваленка Ігора, про перехід Шевченка Кирила під прапор Румунії.
1. Крок, на який він беззаперечно має право. В вільному світі, за який ми й воюємо, таке право повинні поважати!
2. Хейт щодо “недопатріотизму” Кирила має лише кухонні аргументи. Навіть відповідати на це не треба.
3. Як колись перейшовши до Латвії, не загубив підтримки від чесної та чемної частини українців, так само й вболівальники Кирила не зменшились.
4. Цей крок ще раз висвітлив реальність, в якій ми живемо. Це явище не українських шахів лише, але усього спорту в нашій Батьківщині. Не кажу проблеми, винні люди, безглуздість чи ще щось. Я кажу – реальність, що підкреслює масштаб проблем, які потребують адекватного розуміння.
5. Бажаю успіхів! Життя це магазин, в якому не треба на себе ліпити аукціоні цінники!
… А що ви бачите в цьому?”
Матлак Олександр, виконавчий директор у Федерації Шахів Київа, адміністратор клубу Team Ukraine на Chess.com
«Хочу висловитись щодо недавньої гучної події в українських шахах – перехід нашого найсильнішого гросмейстера Kirill Shevchenko до федерації Румунії.
Це не позиція Федерація шахів Києва, а моя особиста думка.
Звичайно, такі новини сприймаються болісно, бо удар по майбутньому шахів в Україні дуже важкий, тому вирують емоції. Але спробую зважено проаналізувати ситуацію.
По-перше, цього поки ніхто не зробив – треба подякувати спортсмену за його здобутки для України та міста Києва.
Нагадаю, тільки за останній рік:
- золото командного чемпіонату Європи-2021 🥇
- звання чемпіону світу серед студентів-2021 🥇
По-друге, це нажаль не перший і далеко не останній перехід українських шахістів, лік тут піде на десятки.
Серед юніорів з гросмейстерським потенціалом, на яких покладались майбутні надії українських шахів – Каміла Грищенко (Англія), Марія Манько (Швейцарія), Тихон Черняєв (Німеччина), і це частина переліку.
Я вважаю, що за нинішніх умов це вимушений вихід.
У нас в Україні і в довоєнні роки з фінансуванням спорту було не густо, а під час війни та в післявоєнні роки – про це навіть недоречно ставити питання.
Для спортсменів високого рівня, випасти зі змагального та тренувального циклу навіть на рік – це по суті хрест на кар’єрі.
Більшість спортсменів не пориватимуть коріння з Україною і не палитимуть мостів. Не виключаю, що в кращі часи хтось з них повернеться назад.
Ряд з них досягне великих успіхів під новим прапором – це також буде внесок в розвиток української шахової школи.
Приклад молодих українських шахістів, що виїхали до США в 2010-х роках – багато з них продовжують жертвувати кошти на підтримку України з початку війни.
Сам Кірілл Шевченко в березні 2022 року виступив ініціатором стріму на підтримку України найпопулярнішого в світі шахового стрімера – американського гросмейстера Хікару Накамури.
Було зібрано більше 130 тис. доларів США для закупівлі медикаментів постраждалим українцям.
По-третє, дискутується питання провини українських спортивних чиновників за резонансні переходи українських шахістів.
Що нам вдалось з боку Федерація шахів Києва зробити на нашому рівні для підтримки гросмейстера Шевченка? За нашим поданням, в 2022 році Кіріллу було присвоєно стипендію київського міського голови.
Але це звичайно мало – близько 10 тис. грн. на місяць.
При тому, що бюджет підготовки такого спортсмена топ-рівня (поїздки на змагання, оплата роботи тренерів, фізична підготовка та харчування) – не в рази, а на порядок більша.
Що стосується Ukrainian Chess Federation та Мінмолодьспорту.
Як мінімум, є питання, чому гросмейстера Шевченка, як і інших членів національної збірної України, що сенсаційно вибороли золото чемпіонату Європи-2021 (Кузубов, Коробов, Волокітін, Оніщук) не включили до подання на президентську стипендію?
Ну і мабуть варто вчитись і брати приклад у Федерації шахів Румунії.
Не сама багата федерація, тим не менше залучила до складу збірної топ-гросмейстерів Ріхарда Раппорта (Угорщина) та Кірілла Шевченка (Україна).
Тепер румуни мають підстави претендувати на медалі і європейського, і навіть світового гатунку.
Я особисто дуже засмучений тим, що сталося. Але продовжую ставитись з великою симпатією до талановитого київського гросмейстера і бажаю йому нових великих перемог.»
Вочевидь диму без вогню на буває і дуже багато відомих людей у світі шахів України скаржаться на Федерацію Шахів України. Публікується багато інформації про непрозорість прийняття рішень у федерації, неузгодженість рішень із шаховою спільнотою (чого вартує лише позиція Федерації Шахів України по голосуванню у виборах президента FIDE), бездіяльність з багатьох питань та інше.