З 1 по 3 лютого у приміщенні «Шахової школи» проведено чемпіонат міста Києва з шахів серед юнаків та дівчат до 18 та 20 років. Що можна сказати про систему проведення подібних змагань людині, яка більше 20 років займається проведенням аналогічних змагань у Києві та на Україні. Хочу попередити читачів, що останнім часом я безумовно керуюсь наданими мені положеннями та регламентами про проведення змагань і намагаюсь дотримуватися букви закону, якими б абсурдними вони не були.

Проведені змагання можна назвати «гонкою з перешкодами», яку ми організували для київських юнаків та дівчат, коли за 3 дні було зіграно 9 турів з регламентом, сприйнятним, хіба що для проведення фестивальних турнірів.

Я залишаюся на позиціях, що такі змагання треба грати за графіком – 2 тури, вихідний (у крайньому випадку – 3 тури вихідний). Таким чином вдасться зберегти якусь частину нервової та фізичної енергії молодих шахістів.

Останнім часом у Києві спостерігається ще одна неприємна тенденція. Раніше ми мали дві основні школи – «Авангард» та ДЮСШ № 3. Вони працювали в умовах здорової конкуренції і для молоді було престижно грати у чемпіонатах Києва. Сьогодні, коли без відбору у Києві можна зіграти не тільки у чемпіонаті України, а навіть Європи та світу, ситуація змінилася. При проведенні чемпіонатів міста участь у них беруть юні шахісти шкіл, де проводяться змагання. Здається, що інші їх просто ігнорують.

Турніри пройшли у гарному приміщенні «Шахової школи» (директор – Семенов Д.Г.), де сьогодні створені найкращі умови для проведення змагань: чисто, сучасний інвентар, інтернет, кімнати для батьків та супроводжуючих, чай та інше.

Нагородження учасників та оплату суддівства здійснено за рахунок коштів ФШК (Президент – П.В. Куфтирєв). У турнірі були відмінені внески, хоча 90% батьків намагалися! їх здати при реєстрації учасників. На мою думку, внески мають бути диференційованими. Хтось не платить нічого (за певні заслуги), а хтось має платити у відповідності до своїх досягнень. Наприклад, чемпіони та призери України грають без внесків. Інші мають їх сплачувати у залежності від своїх результатів.

Результати змагань ніяких сенсацій не принесли. У юнаків переміг Євген Рошка. Євген найчастіше грає з максимальним навантаженням і це приносить йому успіхи. Чемпіон цього разу створив інтригу, програвши у другому турі Богдану Яковенку. Але після перемоги у сьомому турі над основним конкурентом – Кирилом Волотовським посів перше місце.

Друге та третє місця у заліку по обох вікових категоріях посіли Ростислав Малиновський («Авангард») та Богдан Нікітін («Шахова школа»).

У дівчат боротьба за перемогу звелася до суперечки між Анастасією Усик («Десантник») та Веронікою Цикановською («Авангард»), яка майже рік не брала участі у змаганнях. Долю першого місця вирішила Аліна Прочаєва, яка змогла відібрати очко у Цикановської. Сильнішою виявилася вихованка клубу «Десантник».

На жаль, через неправильні терміни в проведенні турніру у ньому не змогли взяти участь Євген Замеховський, Андрій Пальчук, Ігор Самуненков, Уляна Єщенко (через участь у фіналі чемпіонату України до 14 років). Не побачили ми також Михайла Подольського та Вероніки Верем’юк. Як звичайно, я передивився усі партії чемпіонатів. Непогане враження справила гра Івана Сідлецького, Кємала Баширова та Даниїла Ясьмо (усі «Шахова школа»). Цікавий спосіб завершувати партії винайшли Анатолій Кляцький («Гамбіт») та Єгор Сириця («Товариш»). У позиціях, коли до мату їхньому королю залишався один хід, вони «залипали» і програвали за часом.

Ще однією з серйозних проблем я бачу малу кількість учасниць у турнірі дівчат. Це серйозний тривожний сигнал.

Завершуючи свій опус, пропоную:

  1. Проводити відбір по кожній віковій категорії окремо з допуском молодших.
  2. Змагання мають проходити з вихідними днями.
  3. Створити систему заохочення для участі у турнірах найсильніших шахістів.

Олег Товчига – головний суддя змагань

Результати:
Юнаки: http://chess-results.com/tnr409914.aspx?lan=11

Дівчата: http://chess-results.com/tnr409909.aspx?lan=11

Фото Владислава Кордика та Ірина Семенової.